دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

دانشنامه ها و ویکی ها درباره اسلام و مسجد [معرفی 5 دانشنامه معتبر چند زبانه]


دانشنامه یا دائرةالمعارف ، مجموعه یا گردایه نوشتاریِ جامع و کاملی است که دربرگیرنده اطلاعاتی و محتوا درباره همه رشته های دانش یا شاخه مشخصی از علوم است. واژه دانشنامه در زبان فارسی تاریخ زیادی دارد و دانشنامه های مهمی نیز به زبان فارسی نوشته شده اند و واژه دائرةالمعارف نیز برابرنهادهٔ واژه انگلیسی Encyclopaedia است که خود برگرفته از اصطلاح یونانیِ enkyklios paideia به‌معنای آموزش فراگیر است.

دانشنامه های آنلاین نمونه‌ای از صفحات شامل اطلاعات بر بستر شبکه اینترنت هستند. نمونه خارجی دانشنامه های برخط (آنلاین) سایت ویکی پدیا است . ویکی پدیا یک دانشنامه قابل ویرایش توسط عموم مردم است 📖

در سالیان اخیر بسیاری از صفحات ویکی پدیا با اطلاعات غلط و مغایر با واقعیت تکمیل شده است. هم چنین ناظران و مدیران بخش فارسیِ ویکی پدیا با انتشار غلط و همراه با شبهه متن‌های مرتبط با موضوعات دین و مذهب همراهی می‌کنند 😡

از سوی صاحب نظران و خبرنگاران در سالیان اخیر بارها مطالبی درباره صهیونیسیتی بودن تعدادی از ناظران اصلی و مدیران ویکی پدیا فارسی بیان شده است 🤮

اما به طور مشخص بسیاری از صفحات ویکی پدیا فارسی درباره اسلام و شیعیان و اهل سنت همراه با انبوهی از مطالب غلط و دروغ و همراه غرض ورزی بوده است که اصلاح آن‌ها به سادگی امکان پذیر نیست چون مدیران و ناظران ویکی پدیا فارسی از اصلاح آ‌ن‌ها جلوگیری می‌کنند ⛷

پاراگراف‌های بالا تنها یکی دلیل راه اندازی دانشنامه‌های برخط جدا از ویکی پدیا فارسی است ✖ از دلائل دیگر اینکه گروه‌های مردمی و سازمان‌هایی که دانشنامه‌های برخط به زبان فارسی درباره اسلام را ایجاد کرده‌اند به‌دنبال ایجاد مرجع کامل درباره موضوعات مهم بوده‌اند 📝 با توجه به اینکه ارائه اطلاعات ناقص یکی از بدترین روش‌های تبلیغ اسلام است (که در ویکی پدیا آمریکایی در حال انجام است) دانشنامه های برخط (ویکی شیعه، ویکی نور و ویکی فقه و امامت پدیا و …) سعی در جلوگیری از آن دارند 💪

این صفحه در سایت نوجوانیا برای نوجوانان دهه هشتادی و دهه نودی آماده شده است تا برای دریافت متن‌ها و اطلاعات درباره اسلام از دانشنامه‌های معتبر استفاده کنیم ⬇️ در این صفحه چند مورد از دانشنامه های معتبر درباره دین اسلام را معرفی می کنیم. در ابتدا به سراغ ویکی شیعه میرویم

دانشنامه ها و ویکی ها درباره اسلام و مسجد ویکی شیعه ویکی نور ویکی فقه در مقابل ویکی پدیا فارسی

ویکی شیعه

ویکی‌شیعه، دانشنامه‌ای مجازی در شبکه جهانی اینترنت است که هدف آن توضيح مفاهیم و مسائل دخیل در شناخت شیعه و سایر مذاهب پیرو مکتب اهل بیت(ع) (شامل تاریخ، جغرافیا، فقه، اصول فقه، مفاهیم، باورها، نام‌ها و…) است. واژگان و نام‌هایی که برای دستیابی به این هدف لازم‌اند، در این دانشنامه توضيح داده خواهند شد.

در ویکی شیعه از ارائه تحلیل‌ها و نظرهای شخصی و نیز نظریات جدیدِ اثبات‌ نشده پرهیز می‌شود. قضاوت درباره اختلافات علمی و تاریخی بر عهده خوانندگان است و ویکی‌شیعه در این موارد بی‌طرف است.

با توجه به اختلافات مذهبی، بنای نویسندگان ویکی بر این است از منابع دست اول و پذیرفته‌شده نزد دو فرقه بزرگ اسلامی (شیعه و سنی) استفاده كنند.

انگیزه و اهداف راه‌اندازی ویکی شیعه

درباره اسلام و تشیع در دانشنامه‌ها اطلاعات گسترده‌ای وجود دارد. اما از آنجا که نویسندگان این دانشنامه‌ها یا با معارف اسلامی آشنایی درستی ندارند و یا این که ممکن است معتقد به اسلام یا تشیع نباشند، در مقالات مربوط به مفاهیم اسلامی و تشیع مطالب اشتباه مشاهده می‌شود.

با توجه به مشکلاتی که در پایگاه‌های اینترنتی درباره باورهای شیعه وجود دارد و نیز نیاز شیعیان جهان و سایر جستجوگران برای دستیابی آسان به باورهای اصیل شیعی و اسلامی، سایت ویکی شیعه با رویکرد معرفی و دفاع از مکتب اهل بیت(ع) توسط معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت راه‌اندازی شده است.

تاریخچه ویکی شیعه

در ۱ خرداد ۱۳۹۲ نخستین جلسه هماهنگی نویسندگان ویکی‌شیعه برگزار شد و بعد از چند جلسه آموزش، در تاریخ ۲۸ خرداد ماه نخستین مقاله ویکی شیعه در فضای مجازی منتشر شد. در تیر ۱۳۹۲ امکان مشاهده سایت بدون نام کاربری برای همه کاربران اینترنت مهیا شد.

ویکی شیعه در ۱ تیر ۱۳۹۳ ضمن برگزاری کنگره سبط النبی(ع) در تهران، توسط حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی رونمایی شد.

غیر از ویکی شیعه به زبان فارسی بخش‌های دیگر ویکی شیعه عبارتست از: ویکی شیعه عربی، ویکی شیعه انگلیسی، ویکی شیعه ترکی استانبولی، ویکی شیعه اردو، ویکی شیعه اسپانیولی، ویکی شیعه فرانسوی، ویکی شیعه اندونزیایی، ویکی شیعه آلمانی، ویکی شیعه روسی.

پیوند (لینک)عنوان صفحه وب
wikishia.net/صفحه اول ویکی شیعه
fa.wikishia.net/نسخه فارسی ویکی شیعه
en.wikishia.net/نسخه انگلیسی ویکی شیعه

ویژگی‌های ویکی شیعه

برخی از ویژگی‌های ویکی شیعه عبارتند از:

گستره محتوایی

محتوای ویکی شیعه عبارت است از: عقاید، شخصیت‌ها، کتاب‌ها، اماکن، حوادث، مراسم و مناسک، فرقه‌های معتقد به اهل بیت (ع)، تاریخ تشیع، و هر عنوان دیگری که به نحوی به اهل بیت(ع) و پیروان ایشان مربوط باشد.

مفاهیم عام اسلامی که مورد اعتقاد همه مسلمانان باشد یا اینکه با تاریخ اسلام مرتبط باشد نیز در ویکی شیعه یاد می‌شود.

مفاهیم مربوط به سایر فرق اسلامی در صورتی در ویکی شیعه معرفی می‌شوند که به نحوی به مکتب اهل بیت مربوط باشد یا استفاده از آنها در ویکی شیعه زیاد باشد.

نظارت بر محتوا

بر محتوای ویکی شیعه نظارت می‌شود، بنابراین می‌توان به عنوان منبعی معتبر برای معرفی شیعه به مطالب آن تکیه کرد.

ویکی شیعه دانشنامه‌ای است که فعلا با محدودیت فعالیت می‌کند، ولی در افق آینده خود آزادسازی را مد نظر دارد تا تمام شیعیان علاقمند و توانا بتوانند در تکمیل آن نقش ایفا کنند و آموزه‌های مکتب اهل بیت (ع) را ترویج کنند. ورود به این دانشنامه با تأیید مدیران امکان‌پذیر خواهد بود. این امکان در ویکی شیعه به کاربران اجازه می‌دهد که با مشارکت و هم‌افزایی در نوشتن مقاله‌ها، ارزش علمی مقاله‌ها را افزایش دهند.

سیاست بی‌طرفی

سیاست بی‌طرفی در مباحث فکری درون مذهب شیعه و پیروان اهل بیت (ع) رعایت می‌شود ولی روشن است که ویکی شیعه مروج مکتب اهل بیت است و مقالات با هدف تبیین و دفاع از این آموزه‌ها نوشته می‌شوند.

مقاله‌های ویکی شیعه، مقاله علمی پژوهشی نیستند. به این معنا که تحقیقات دست اول و منتشر نشده نیستند و در پی حل معضلات علمی بر نمی‌آیند. اساس ویکی شیعه ارائه اطلاعات بر اساس منابع موجود است. نویسندگان نباید نظریات خود را منتشر کنند.

قضاوت درباره اختلافات علمی و تاریخی به خواننده واگذار می‌شود. بنابراین، ویکی شیعه در این موارد بی‌طرف است. با توجه به اختلافات مذهبی، بنای نویسندگان بر این است که حتی الامکان از منابع دست اول و پذیرفته شده نزد دو فرقه بزرگ اسلامی (شیعه و سنی) استفاده شود.

نسخه فارسی ویکی شیعه بیش از ۷۱۵۲ صفحه دارد که هر روز بر تعداد آن افزوده می‌شود💪

ویکی نور

ویکی نور دانش نامه تخصصی کتاب شناسی و زندگی نامه است.

در صفحه ” درباره ویکی نور ” نوشته شده است :

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، یکی از مراکز فعال در زمینه تولید پایگاه و نرم‌افزارهای علوم اسلامی است که در جهت تأمین منابع مورد نیاز محققان و پژوهشگران فعالیت می‌کند.

پایگاه ویکی‌نور، دانشنامه‌ای تخصصی در موضوع کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه پدیدآورندگان کتاب‌هاست که مقالات آن، توسط بخش تألیف و تدوین مرکز ، طی سال‌های متمادی نگاشته شده است.

این مقالات در بخش کتاب‌شناسی نرم‌افزارها نیز آمده است.

محدوده ویکی نور

مقالات ویکی‌نور تا کنون، در محدوده منابع موجود در نرم‌افزارهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و پدیدآورندگان آنهاست که امید است با یاری کاربران، توسعه یافته و به دیگر منابع نیز بپردازد.

هدف ویکی نور

هدف از این پایگاه، آشنایی و توسعه اطلاعات دانش‌پژوهان در زمینه دانش کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه پدیدآوران آنهاست. ویکی‌نور با برقراری ارتباط دوسویه با کاربران، دنبال ویرایش، تصحیح، تکمیل و تولید بیشتر محتوای علمی برای پژوهشگران است.

ضرورت ویکی نور

گرچه تاکنون پایگاه‌های گوناگونی در موضوع کتاب‌شناسی تولید شده‌اند، اما ویکی‌نور را باید تنها پایگاه تخصصی در رشته کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه دانست که سعی دارد با یاری دانش‌پژوهان این گنجینه گرانقدر را توسعه دهد.

قابلیت‌های پایگاه ویکی نور

امکان ویرایش و تکمیل مقالات؛ امکان ایجاد مقالات جدید در محدوده کتاب‌شناسی و زندگی‌نامه؛ امکان مشاهده وابسته‌های مقالات؛ ارتباط بین مقاله و متن کتاب؛ امکان جستجوی موضوعی مقالات.

چشم‌انداز ویکی نور

یک: ارائه مقالات به دیگر زبان‌ها دو: اتصال بین مقالات ویکی‌نور با دیگر پایگاه‌های علمی سه قرار دادن صوت و فیلم در بخش زندگی‌نامه‌ها.

ویکی نور در نسخه فارسی بیش از سیزده هزار صفحه دارد 💪 در نسخه عربی ویکی نور بیش از چهارده هزار صفحه وجود دارد. نسخه انگلیسی ویکی نور هم بتازگی راه اندازی شده است

پیوندعنوان صفحه وب
wikinoor.irویکی نور فارسی
ar.wikinoor.ir/ویکی نور عربی

دانشنامه‌ی اسلامی

دانشنامه اسلامي پایگاهی است که به تبيين و توضيح موضوعات مطرح اسلامي، وقايع تاريخ اسلام، شخصيتهاي اسلامي، اصطلاحات اسلامي و … با رویکرد شیعه اثنی عشری مي پردازد. کار تدوین این دانشنامه از سال ۱۳۸۸ در موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام آغاز گردیده است.

در تدوین این دانشنامه سعی گردیده است از امکاناتی که فضای وب و نرم افزار مورد استفاده این دانشنامه در اختیار می گذارد حداکثر استفاده به عمل بیاید.

ویژگی‌های دانشنامه اسلامی

برخی از ویژگی های این دانشنامه عبارتند از:

​۱ یک : در تدوین این دانشنامه تلاش شده است از اطلاعات وآگاهی‌های دقیق و متقن استفاده شود. و به منابع به شیوه علمی ارجاع داده شود.

​۲ دو: مطالب عموما به نحوی تدوین شده است که برای کاربرانی در سطح متوسط آگاهی دینی که عموم مراجعان به سایت هستند قابل فهم و استفاده باشد.

​۳⃣ سه: حتی الامکان به وسیله لینک به نسخه‌های دیجیتال منابع در فضای اینترنت، دسترسی مستقیم به متن منابع ایجاد گردیده است.

​۴⃣ چهار: در این دانشنامه اصل بر اختصار است و در مقالات به جای توضیح برخی واژگان در اثنای مقاله به صفحه ویژه آن در دانشنامه لینک داده شده است. تا وقت آن دسته از خوانندگان که با آن واژه ها آشنا هستند کمتر گرفته شود.

​۵⃣ پنج: هر مقاله بنا بر عنوان و موضوعی که دارد در رده های مختلفی قرار گرفته است و خوانندگان می توانند مقالات هم موضوع با مقاله مورد مطالعه شان را با کلیک بر روی عنوان رده ها که در زیر مقالات قرار گرفته است مشاهده نمایند.

مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام ( موسس دانشنامه اسلامی) یک موسسه پژوهشی، فرهنگی در شهر اصفهان است که به منظور ایجاد یک پایگاه علمی برای پژوهشگران و انتشار معارف موجود در حوزه اندیشه اسلامی با عنایت خاص به فرهنگ الهی تشیع اثنی عشری تأسیس یافته است. واقف و همچنین مدیر عامل فعلی این موسسه، حاج سید حسین رضازاده می باشد.

سایت‌های همکار دانشنامه اسلامی

موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام ، وب سایت‌های بسیاری از جمله سایت‌های دانشنامه اسلامی ( http://wiki.ahlolbait.com ) و سایت راز ماندگاری ( http://raz.ahlolbait.com ) و سایت امام علی علیه السلام ( http://imamali.wiki ) و سایت یاران انتظار ( http://entezar.ahlolbait.com ) و سایت غدیر ( http://ghadir.ahlolbait.com ) و سایت کتابخانه دیجیتال ( http://lib.ahlolbait.ir ) را راه اندازی کرده است. ​

پیوندعنوان صفحه
wiki.ahlolbait.comسایت دانشنامه ی اسلامی
ahlolbait.com/سایت مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت

سایت دانش نامه اسلامی حاوی بیش از ۱۳.۸۰۰ صفحه است 💪

امامت پدیا ؛ دانشنامه امامت و ولایت

دانشنامهٔ مجازی امامت و ولایت، نخستین دانشنامهٔ جامع و مستند برای استفاده عموم مردم که به تبیین، توضیح و تفسیر تمامی مدخل‏‌ها و اصطلاحات مرتبط با مقولهٔ امامت و ولایت و همهٔ مباحث مربوط به سیره معصومان، رخدادهای تاریخی، نویسندگان و شخصیت‏‌های اسلامی، منابع علمی و فرهنگی، دستاوردهای هنری و دیگر موضوعات وابسته به این رشته می‌پردازد.

این دانشنامه، در مراحل اولیهٔ خود – با توکل بر خدای تبارک و تعالى و تلاش‌های مستمر عده‌ای از پژوهشکران حوزهٔ علمیهٔ قم – آغاز گردید و پایه‌گذاری شورای علمی و پژوهشی متشکل از برخی استادان برجستهٔ حوزهٔ علمیه در حال شکل‌گیری است.

این دانشنامه وابسته به مرکز پژوهشی و آموزشی امامت و ولایت است و زیر نظر حضرت آیت الله محسن اراکی سامان می‌یابد.

پیوندعنوان صفحه وب
fa.imamatpedia.com/سایت دانشنامه امامت پدیا

سایت امامت پدیا نزدیک شانزده هزار صفحه دارد 💪

ویکی فقه

سایت ویکی فقه دانشنامه فقه و اصول و علوم حوزوی است. این وب سایت دارای 55287 مقاله در زمینه علوم دینی و فقه است که هر روز بر تعداد آن ها افزوده میشود.

جهت گسترش بیشتر فقه و معارف اسلامی یک نسخه عربی زبان و نسخه اردو زبان هم دارد در نسخه عربی زبان سایت ویکی فقه قریب ۲۶۶۸ مقاله و در نسخه اردو زبان سایت ویکی فقه غریب ۴۴۸ مقاله تا زمان نگارش این صفحه درج شده است.

ویکی فقه یکی از معتبرترین دانشنامه‌های دینی مذهبی در ایران است شما نوجوانان می توانید بدون دغدغه بودن متن ها و اطلاعات از صفحات ویکی فقه استفاده کنید و در تحقیق ها و مقالات خود از ویکی فقه محل ببرید .

عنوان صفحهپیوند وب سایت
سایت اصلی ویکی فقه ( فارسی ) wikifeqh.ir
سایت ویکی فقه به زبان عربیar.wikifeqh.ir
سایت ویکی فقه به زبان اردوur.wikifeqh.ir

هدف ویکی فقه

• هدف ویکی فقه توضیح مفاهیم مربوط به علوم اسلامی و علوم مرتبط با آن است. این دانشنامه اینترنتی، با درک خلاء موجود در سایر دانشنامه‌های علوم اسلامی، اقدام به مستندسازی مقالاتش کرده تا به کاربرها و محققین اطمینان دهد که مقالات ارائه شده، مستند و قابل اعتماد هستند.

علوم اسلامی شامل تفسیر قرآن، فقه، اصول فقه، فلسفه، کلام، عرفان، تاریخ، ادبیات، منطق، حقوق، اقتصاد اسلامی، روان‌شناسی اسلامی و … بوده و علوم مرتبط با آن علومی مثل فلسفه غرب، اقتصاد، روان‌شناسی، حقوق بین‌الملل، علوم سیاسی و … را شامل می‌شود. بنابراین به‌کارگیری لفظ فقه در این ویکی، ناظر به معنای اعم آن و شامل همه علوم اسلامی است.

یکی از ویژگی‌های ویکی‌فقه، پیوند منابع و پاورقی‌های مقالات به کتابخانه اختصاصی مدرسه فقاهت است. بدین معنا که با کلیک بر روی هر پاورقی به کتاب مورد نظر در کتابخانه مدرسه فقاهت منتقل شده و محل شاهد نیز، با رنگ قرمز نمایش داده می شود.
مخاطبین ویکی‌فقه اساتید حوزه و دانشگاه، محققین، پژوهشگران، طلاب، دانشجویان و نیز مردم عادی هستند.
ویکی‌فقه بر سه سیاست بی‌طرفی، اثبات‌پذیری و رعایت حقوق مؤلفین استوار است.

دانشنامه هایی غیر از ویکی پدیا فارسی را به دوستان خود معرفی کنیم

مسئله مهم درباره دانشنامه های آنلاین این است که به یاد داشته باشیم که تقریبا همه اطلاعاتی که در ویکی‌پدیای ( wikipedia.org ) آمریکایی اسرائیلی درباره اسلام شیعیان و اهل سنت درج شده است همراه با اطلاعات غلط است و گاهی هم همراه با غرض ورزی توسط منافقین و بی‌دین های فارسی‌زبان نوشته شده است .

سعی کنیم هر زمان که در جلسات مسجد یا جلسات پایگاه بسیج و کانون فرهنگی مسجد درباره ویکی پدیا آمریکایی اسرائیلی صحبت شد یا که دوستان شما تصمیم گرفتند برای یک متن یا تحقیق از ویکی پدیا آمریکایی استفاده کنند به آنها تذکر دهیم که این وبسایت پر از اطلاعات غلط است و دانشنامه های شیعی و اسلامی که در این صفحه به آنها اشاره شد را به آن ها معرفی کنیم

هزاران نفر از روحانیون و اساتید حوزه و دانشگاه در ۱۰ سال گذشته در دانشنامه‌های ویکی شیعه ، ویکی نور ، ویکی فقه و امامت پدیا صفحات مختلف درباره موضوعات مختلف را نگاشته اند و بارها ویرایش کرده اند تا با منابع معتبر و مستندات قطعی برای ما آماده شود.


در ادامه بخوانید »
چگونه حجاب داشته باشیم ؟ [بایدها و نبایدهای پوشش صحیح برای پسران و دختران با زبان تصویر]


با دکمه‌های زیر این صفحه را برای دیگران ارسال کنید
نوجوانیا

از نوجوانیا

سلام. خادم شما نوجوانان مسجدی هستم ؛ ان شاالله بتوانم به خوبی پاسخ گوی نظرات شما باشم | برای ارسال پیام به ما صفحه " ارسال پیام به نوجوانیا " در فهرست بالای صفحه را باز کنید. یا پایین هر کدام از مطالب سایت نوجوانیا نظرتان را بنویسید...

guest
1 دیدگاه
قدیم ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سمت خدا .
سمت خدا .(@samtekhoda)
مدیر
1 سال قبل

خوب